Jak bojovat s pneumokoky

Žijeme v době, kdy lékařská věda dovede mnoho. Vědci ozřejmili již mnoho tisíc bakterií, které na nás útočí a dříve zabíjely davově. Dnes již máme na tyto zabijáky zbraně. Můžeme se bránit nejen svým způsobem života, který upravíme tak, aby jsme získali co největší obranyschopnost těla, ale můžeme využít i dalších moderních možností, které nám pomůžou se s těmito bakteriálními útočníky poprat. Mnoho lidí má dnes dilema, který způsob obrany zvolit, rodiče se často rozhodují, zda nechat své děti nebo sebe očkovat.

 modré bakterie

Co víme o pneumokokových bakteriích

Nejznámější pneumocok je streptococcus pneumoniae. Žije v našem prostředí, dobře se adaptoval a je mu mezi lidmi dobře. Pokud je jedinec oslaben, napadne jeho tělo a může způsobit těžký zánět plic, zánět mozkových blan, otravu krve nebo další tělní záněty. Jde většinou o nemoci s těžkým průběhem, kdy jsou ohroženy zejména děti nebo senioři. Tyto věkové skupiny se velmi těžko vyrovnávají s chorobným napadením a léčba je velmi složitá, bohužel, u starých a jinak nemocných jedinců je výsledek i fatální. Co tedy můžeme dělat, abychom nemuseli takto bojovat s těžkou nemocí?
vysypané pilulky

Několik pravidel

        Dobře uvážit, zda se necháme na tento druh bakterie oočkovat. Očkování chrání náš organismus buď před úplným onemocněním nebo onemocnění probíhá u naočkovaných jedinců velmi lehce a nezanechává následky.

        Zejména rodiče malých dětí by si měli dobře tento krok rozmyslet. Děti se batolí po zemi, přicházejí do kolektivu, pneumokoky mohou přijít do jejich tělíčka z první ruky. Pro kojence je očkování bezplatné, protože jde o velmi zranitelnou skupinu populace. Samozřejmě je nutné poradit se s dětským lékařem svého dítěte, aby se nic nezanedbalo.

        Skupina seniorů je další skupinou, která by se měla cíleně chránit před těmito infekcemi. I oni dostanou veškeré informace u svého praktického lékaře a očkování mají nad 65 let věku též zdarma.

        Nespoléhat jen na očkování, ale vybavit svůj organismus vitamíny, cíleným odpočinkem, vyloučit stres a umět si rozvrhnout vše tak, abychom rovnovážně udržovali organismus v kondici.