Úsměv řekne vše

Zuby jsou vizitkou každého člověka. Můžete se krásně obléct, navonět, učesat, ale když otevřete ústa a vypadá to jako pohled na hradní cimbuří, určitě dobrý dojem neuděláte. Možná maličko přeháním, ale pohled do úst je opravdu velice důležitý. Proto je nezbytná každodenní péče o náš chrup. A nejen z důvodů estetických, ale i zdravotních. Kdo by chtěl na zubařském křesle trpět jen proto, že něco zanedbal. Zubní onemocnění je většinou zákeřné v tom, že přichází plíživě a nenápadně.
zdravé zuby

Zprvu se nic vážného neděje

Začínající paradentóza se nemusí dlouho žádným vážnějším způsobem projevit. Jsou však signály, které by nás měly varovat, že začíná být něco v nepořádku.
a)      Krvácení dásní –při jídle i čištění zubů.
b)      Záněty dásní –zarudnutí a otoky.
c)      Nepříjemná pachuť v ústech.
d)     Neurčité pobolívání zubů.
e)      Pocit napětí,brnění nebo tlaku v ústech.
f)       Obnažené zubní krčky.
g)      Zuby se zdají uvolněné– je změněná jejich poloha.
h)      Vznikající mezerymezi zuby.
umělý chrup
Jestliže na svém chrupu poznáváme nějaké změny, určitě bychom to měli konzultovat s naším stomatologem. Onemocnění má tři fáze a není dobré počkat až na tu poslední.
1)    Onemocnění tkáně v okolí zubů.
2)    Zachvácení kostního dásňového výběžku.
3)    Onemocnění celého závěsného vazivového zubního aparátu.
Paradentóza je po zubním kazu nejčastějším onemocněním zubů.

Jen deset procent zdravých zubů?

Podle statistik bojuje s paradentózou osmdesát až devadesát procent lidí. Může se projevit velice brzy, dokonce už kolem třicátého roku věku. Pokud léčbu zanedbáme, může se nám docela snadno stát, že už k zubaři nebudeme muset chodit. Postačí nám sklenička na nočním stolku. V dnešní době se ale nikdo takových konců bát nemusí. Stačí svému zdraví věnovat tolik, kolik si zaslouží. A pokud chceme udělat ještě o kousek více, stačí zajít dvakrát do roka k dentálnímu hygienikovi a ten dočistí, co jsme přehlédli.